Józef Piłsudski

 

Józef Piłsudski:(ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie).

 • Pierwszy Marszałek Polski, dwukrotny premier, żołnierz, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był Naczelnym Wodzem Armii Polskiej.
 • W młodości znany był pod pseudonimami: Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano go Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.
 • W 1885 roku rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim oraz prowadził konspiracyjną działalność w organizacjach studenckich.  Za udział w rozruchach został wydalony z uczelni. Następnie pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II, został zesłany na Syberię.
 • Piłsudski był żonaty dwukrotnie. W 1899 ożenił się z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową, działaczką PPS, nazywaną przez członków partii Piękną Panią. Juszkiewiczowa należała do Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w celu zawarcia małżeństwa Piłsudski zmienił wyznanie na protestanckie. Po śmierci żony ożenił się powtórnie, jego wybranką została Aleksandra Szczerbińska. Z tego związku Marszałek miał dwie córki: Jadwigę i Wandę
 • Podczas I wojny światowej, u boku wojsk austriackich, organizował oddziały zbrojne, zalążek przyszłej armii polskiej - Legiony Polskie. Dowodził I Brygadą Legionów. W 1917 r. po odmówieniu złożenia przysięgi przez polskich żołnierzy na wierność Austrii i Niemiec (tzw. kryzys przysięgowy) został aresztowany i osadzony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu. Przebywał tam do listopada 1918 r., a po klęsce Niemiec Piłsudski powrócił do Warszawy i objął urząd Naczelnika Państwa. 
 • W latach 1919-1921 skupił się na obronie zdobytej przez Polskę niepodległości. Jako Naczelny Wódz wojsk polskich przeprowadził zwycięską wojnę z Sowiecką Rosją. Pokonując wojska radzieckie w bitwie warszawskiej (Cud nad Wisłą sierpień 1920 r.), uratował Polskę i Europę zachodnią przed bolszewizmem.

 

Ciekawostki:

 • Ulubiony pies Piłsudskiego wabił się Pies. Józef Piłsudski uznawał szachy i stawianie pasjansa za doskonałą rozrywkę. Uwielbiał pracować w nocy, przywiązywał niewielką wagę do wygód życiowych. Palił bardzo dużo mocnych, specjalnie dla niego wyrabianych papierosów, które nosiły nazwę Marszałkowskie. Uwielbiał pić herbatę, zawsze gorącą, mocną i słodką, podawaną na sposób rosyjski – w szklankach. Dużo chodził, uwielbiał samotne spacery po Parku Łazienkowskim. Swobodnie posługiwał się językami: niemieckim, francuskim i rosyjskim. Miał ogromne poczucie humoru, umiał się śmiać z samego siebie. Bardzo lubił karykatury na swój temat.

 

 

 

 Ignacy Jan Paderewski

 

Ignacy Jan Paderewski: (ur. 18 listopada 1860 w Kuryłówce na Podolu, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku). 

 • Pianista, kompozytor, polityk, premier Polski, minister spraw zagranicznych, działacz niepodległościowy, profesor konserwatorium w Warszawie.
 • Od dzieciństwa przejawiał uzdolnienia muzyczne. Ćwiczył na starym, rodzinnym Utrzymywał się, grając na przyjęciach, udzielał też lekcji muzyki. Był niezwykle pracowity, potrafił ćwiczyć po 12 godzin dziennie.
 • Pierwszy koncert zagrał w Paryżu, następny w Londynie, gdzie grał przed królową Wiktorią. Pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych miało miejsce w latach 1891–1892. Paderewski na stałe zamieszkał w USA. Cieszył się tam ogromną popularnością, nazywany był „królem pianistów”, „czarodziejem klawiatury”. Jedyne dzieło sceniczne, jakie skomponował to opera Manru. Jej prapremiera odbyła się w Dreźnie w 1901 roku. Prapremiera amerykańska miała miejsce rok później w Metropolitan Opera. Za zasługi otrzymał wiele tytułów, m.in. tytuł lordowskiJerzego V.
 • Po wybuchu I wojny światowej prowadził działalność dyplomatyczną na rzecz Polski, wykorzystując swą popularność. Zbierał fundusze na pomoc ofiarom wojny, był współzałożycielem komitetów pomocy Polakom w Paryżu i Londynie. Działalność kontynuował w USA. Przed koncertami przemawiał na temat niepodległości Polski. Udało mu się spotkać z prezydentem Woodrowem Wilsonem, któremu przedstawił trudną sytuację państwa polskiego. Dzięki temu w swym orędziu Wilson, w 13 punkcie domagał się utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.
 • 27 grudnia 1918 roku w drodze do Warszawy Paderewski zatrzymał się w Poznaniu, gdzie wygłosił przemówienie do rodaków. Stało się to impulsem do wybuchu zakończonego sukcesempowstania
 • Po przyjeździe do Warszawy w 1918 roku Paderewski spotkał się z Piłsudskim i podjął się roli mediatora pomiędzy nim a Romanem Dmowskim. Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP.
 • Po wybuchu II wojny światowej Paderewski wszedł w skład władz Polski na uchodźstwie w Londynie. Mimo złego stanu zdrowia udał się do USA, by działać ponownie na rzecz Polski. Między innymi uzyskał kredyty na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Naziści niemieccy umieścili jego nazwisko na liście wrogów III Rzeszy.
 • Paderewski zmarł na zapalenie płuc 29 czerwca 1941 w Hotelu Buckingham na Manhattanie.

        Uczniowie naszej szkoły (klasy 5d i 7a) zaangażowali się w akcję „BohaterOn – włącz historię”. W ramach lekcji wychowawczych najpierw przypomnieliśmy sobie wydarzenia związane z rokiem 1944. Następnie prześledziliśmy sylwetki Powstańców na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego i wybraliśmy osoby, do których zaadresowaliśmy kartki. Zadaniem uczniów było zainspirować się Bohaterem, poznać jego historię i napisać do/dla niego kilka słów.

      28.09.2018r. postanowiliśmy inaczej niż dotychczas uczcić pamięć o naszej Patronce, a jednocześnie zaakcentować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej szkole,a dokładniej na udostępnionym nam stadionie lekkoatletycznym, odbył się I Historyczny Maraton 15-tki. W przedsięwzięciu (biegu sztafetowym z biało-czerwoną pałeczką i historycznym quizie) udział wzięły klasy IV-VIII. Emocjom nie było końca, bo stadion odwiedziła także… królowa Jadwiga! Jedna z uczennic godnie reprezentowała Patronkę, podziwiając nasze zmagania i szczerze nam kibicując. Z uwagi na ogromne zainteresowanie maratonem zastanawiamy się nad kontynuacją tradycji i rokrocznym organizowaniem Historycznego Maratonu 15-tki.

9 listopada świętowaliśmy w szkole 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu klasy 3b, następnie pojawili się uczniowie w strojach z epoki. Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment. O 11.11 rozbrzmiała melodia hymnu państwowego. W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Podniosłości wydarzeniu dodała świadomość, że odbywa się ono jednocześnie w większości polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Nie tylko w kraju, ale też za granicą.

              30 października, przed dniem Wszystkich Świętych, klasa 4d odwiedziła pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach, których już nikt nie odwiedza: starych, opuszczonych, zapomnianych. Oprócz symbolicznego światełka uczniowie pełni wzruszeń oraz refleksji nad przemijaniem porządkowali niektóre groby, przykryte jesiennymi liśćmi.

     28 listopada 2018r. w Galerii „9” w budynku Spółdzielczego Domu Kultury nr 9 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Sto słów na sto lat niepodległości”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas I – III. Zadaniem uczestnika było wybranie jednego słowa, które kojarzy mu się z niepodległością, a następnie zobrazowanie go w dowolny sposób.

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Maja Krukow - klasa 3c

II miejsce: Katarzyna Kilinkiewicz – klasa 3c

III miejsce: Bianka Kukurowska – klasa 2a

 

Wyróżnienie otrzymali: Natalia Bednarowska oraz Cyprian Bryk z klasy 3b.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

       7 listopada chór szkolny Akolada świętował 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczestnicząc w koncercie „Opole śpiewa o niepodległości”. Koncert odbył się w PSP 5 w Opolu. W uroczystości uczestniczyły chóry z opolskich szkół oraz orkiestra dęta ze Szczepanowic. Nie ma to jak muzyka na żywo, wrażenia są niesamowite. Wszyscy, zarówno słuchacze jak i wykonawcy, byli wielce wzruszeni i pod wrażeniem. To był jeden z najciekawszych koncertów w ostatnim czasie.

        W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole, a dokładniej w auli PSP nr 29 w Opolu, odbyła się żywa lekcja historii. 25 października 2018 roku odwiedził nas Pan Michał Rychlicki, pasjonat i entuzjasta historii, który z dużą dawką poczucia humoru poprowadził przedstawienie poświęcone walce Polaków o wolność Polski. W pokazie udział wzięli uczniowie klas VI – VIII. Mieli okazję wcielić się w role Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz poznać sekrety z ich życia codziennego. Pan Michał z wrodzonym sobie talentem potrafił zaangażować i zainteresować uczniów tematem, który dla nas Polaków jest niezwykle ważny. Po 123 latach niewoli udało się nam powrócić na mapę Europy i wywalczyć upragnioną niepodległość.