Obchody Dnia Patrona

         30 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Było to twórcze spotkanie z naszą patronką - królową Jadwigą. Każda grupa wiekowa miała przygotowane rożne zadania do wykonania:

Klasy 1-3: gra terenowa „Poszukiwanie skarbów Królowej Jadwigi”, „Strój Królowej Jadwigi” – praca plastyczna polegająca na własnoręcznym wykonaniu stroju królowej z powierzonych materiałów.

Klasy 4-6: konkurs plastyczny „Królowa Jadwiga okiem Picasso”, gra historyczna „Pokój zagadek”, praca techniczna – budowanie zamków z powierzonych materiałów.

        Uczniowie naszej szkoły (klasy 5d i 7a) zaangażowali się w akcję „BohaterOn – włącz historię”. W ramach lekcji wychowawczych najpierw przypomnieliśmy sobie wydarzenia związane z rokiem 1944. Następnie prześledziliśmy sylwetki Powstańców na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego i wybraliśmy osoby, do których zaadresowaliśmy kartki. Zadaniem uczniów było zainspirować się Bohaterem, poznać jego historię i napisać do/dla niego kilka słów.

      28.09.2018r. postanowiliśmy inaczej niż dotychczas uczcić pamięć o naszej Patronce, a jednocześnie zaakcentować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej szkole,a dokładniej na udostępnionym nam stadionie lekkoatletycznym, odbył się I Historyczny Maraton 15-tki. W przedsięwzięciu (biegu sztafetowym z biało-czerwoną pałeczką i historycznym quizie) udział wzięły klasy IV-VIII. Emocjom nie było końca, bo stadion odwiedziła także… królowa Jadwiga! Jedna z uczennic godnie reprezentowała Patronkę, podziwiając nasze zmagania i szczerze nam kibicując. Z uwagi na ogromne zainteresowanie maratonem zastanawiamy się nad kontynuacją tradycji i rokrocznym organizowaniem Historycznego Maratonu 15-tki.

9 listopada świętowaliśmy w szkole 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu klasy 3b, następnie pojawili się uczniowie w strojach z epoki. Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment. O 11.11 rozbrzmiała melodia hymnu państwowego. W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Podniosłości wydarzeniu dodała świadomość, że odbywa się ono jednocześnie w większości polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Nie tylko w kraju, ale też za granicą.

              30 października, przed dniem Wszystkich Świętych, klasa 4d odwiedziła pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach, których już nikt nie odwiedza: starych, opuszczonych, zapomnianych. Oprócz symbolicznego światełka uczniowie pełni wzruszeń oraz refleksji nad przemijaniem porządkowali niektóre groby, przykryte jesiennymi liśćmi.

     28 listopada 2018r. w Galerii „9” w budynku Spółdzielczego Domu Kultury nr 9 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Sto słów na sto lat niepodległości”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas I – III. Zadaniem uczestnika było wybranie jednego słowa, które kojarzy mu się z niepodległością, a następnie zobrazowanie go w dowolny sposób.

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Maja Krukow - klasa 3c

II miejsce: Katarzyna Kilinkiewicz – klasa 3c

III miejsce: Bianka Kukurowska – klasa 2a

 

Wyróżnienie otrzymali: Natalia Bednarowska oraz Cyprian Bryk z klasy 3b.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

       7 listopada chór szkolny Akolada świętował 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczestnicząc w koncercie „Opole śpiewa o niepodległości”. Koncert odbył się w PSP 5 w Opolu. W uroczystości uczestniczyły chóry z opolskich szkół oraz orkiestra dęta ze Szczepanowic. Nie ma to jak muzyka na żywo, wrażenia są niesamowite. Wszyscy, zarówno słuchacze jak i wykonawcy, byli wielce wzruszeni i pod wrażeniem. To był jeden z najciekawszych koncertów w ostatnim czasie.

        W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole, a dokładniej w auli PSP nr 29 w Opolu, odbyła się żywa lekcja historii. 25 października 2018 roku odwiedził nas Pan Michał Rychlicki, pasjonat i entuzjasta historii, który z dużą dawką poczucia humoru poprowadził przedstawienie poświęcone walce Polaków o wolność Polski. W pokazie udział wzięli uczniowie klas VI – VIII. Mieli okazję wcielić się w role Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz poznać sekrety z ich życia codziennego. Pan Michał z wrodzonym sobie talentem potrafił zaangażować i zainteresować uczniów tematem, który dla nas Polaków jest niezwykle ważny. Po 123 latach niewoli udało się nam powrócić na mapę Europy i wywalczyć upragnioną niepodległość.