Już po raz drugi, od 10 do 14 lutego 2018r., w ramach realizacji projektu Programu Erasmus+ pt. „From Europe 1010 BC to Europe 2020 PC”, nauczycielki PSP 15 odwiedziły partnerską szkołę podstawową w Miklavẑ, niedaleko Mariboru w Słowenii. Razem z nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół z Włoch, Estonii i Finlandii wzięły udział w spotkaniach dotyczących realizacji i ewaluacji bieżących zadań projektowych.

Niezwykłym doświadczeniem podczas wyjazdu była możliwość obejrzenia szkoły, programów artystycznych przygotowanych przez dzieci oraz zwyczajów związanych ze słoweńskim karnawałem, który kończył się hucznie właśnie w dniach wizyty. Wiele słoweńskich obyczajów przypomina te polskie, np. jedzenie pączków w ostatni przed postem czwartek czy zabawy karnawałowe w kostiumach i maskach. Najciekawsza okazała się tradycja, zgodnie z którą w ostatni wtorek karnawału wszyscy Słoweńcy, dorośli i dzieci, przebierają się nie tylko na czas balu. Chodzą w strojach karnawałowych przez cały dzień, do szkoły, pracy, sklepów, kawiarni. Maribor był więc tego dnia bardzo kolorowy, pełen piratów, zwierząt, księżniczek i innych typowych, ale też bardzo oryginalnych postaci. Spotkaliśmy np. panią przebraną za plaster arbuza, dziewczynkę – wrotkę i co najważniejsze mnóstwo postaci zwanych kurant. Byli to głównie mężczyźni, czasami mali chłopcy, ubrani w olbrzymie owcze futro, charakterystyczne czerwone spodnie i futrzaną głowę. Do pasów mieli przywiązane wielkie krowie dzwony, które przeraźliwie hałasowały, gdy mężczyźni podskakiwali lub potrząsali śmiesznie całym ciałem. Hałas miał odpędzać zimę, a kuranci zabierali napotkanym dziewczętom materiałowe chusteczki do nosa. Odwiedzili też szkołę w Miklavẑ, więc udało nam się nagrać to niezwykłe wydarzenie i przez cały dzień słyszeć dźwięk krowich dzwonków w całym mieście.

Podczas wizyty zaskoczyła nas też doskonała znajomość języka angielskiego wśród uczniów, którzy do podstawówki chodzą od pierwszej do dziewiątej klasy. Kilkoro z nich przeprowadzało nawet wywiady po angielsku z zaproszonymi nauczycielami, prowadząc przy tym swobodną konwersację z gośćmi. Także jedno z przedstawień na powitanie, pt. „Cinderella”, przygotowano po angielsku. Zaprezentowały się również najmłodsze dzieci, przedstawiając po słoweńsku znaną baśń, pt. „Siedem koźlątek” oraz szkolny chór śpiewający angielskie piosenki.

Gospodarze oprowadzili nas także po rynku Mariboru i stolicy Słowenii – Ljubljany oraz pokazali nam jedną ze swoich największych atrakcji – olbrzymią jaskinię
w miejscowości Postojna, zamieszkiwaną przez stworzenia zwane „ludzkimi rybami” (po łacinie proteus). Przypominają one bezbarwne i niewidome małe węże, ale z czterema małymi łapkami i zewnętrznymi skrzelami po obu stronach głowy. Można je zobaczyć tylko w tym jednym miejscu. Żyją ok. stu lat, jedzą raz do dwóch razy w miesiącu to, co uda im się znaleźć w wodzie. Rzadko się rozmnażają, ale niedawno przyszło na świat dwadzieścia sześć małych proteusków, dlatego w jaskini Postojna ogłoszono „Baby Boom”.

Wielogodzinne rozmowy podczas spotkań pozwoliły na wymianę doświadczeń
z codziennej pracy, jak również zaowocowały pomysłami i pierwszymi wstępnymi ustaleniami odnośnie kolejnych wspólnych projektów, których realizacja być może rozpocznie się już w niedalekiej przyszłości.