DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE

Sytuacja w jakiej sie znaleźliśmy jest bezprecedensu i ma  wpływ na różne sfery naszego życia ( od szkolnej, poprzez emocjonalną i zdrowotną). Niestety nie możemy Was wspomóc w tym trudnym okresie  bezpośrednio w szkole. Będziemy zatem dostępne dla Was online pod adresem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

oraz przez e-dziennik.
Ponadto na stronie naszej szkoły będziemy udostępniać artykuły oraz informacje, które mogą być przydatne zarówno dla Was jak i Waszych rodziców.
Pozdrawiamy i życzmy dużo zdrowia  oraz  zapraszamy do kontaktu.
Pedagodzy szkolni ; Bernarda Brzozowska i Agata Tęcza- Tuszakowska

Rodzice - Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Postarajmy zachować spokój. Obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może wygląda na to, że sytuacje go nie przeciążą?

Postarajmy się być gotowi do rozmowy. Przygotujmy sobie zestaw rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację. Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści.

Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy zdenerwowani i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia studentka? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Dobrze jeśli jest to dla naszego dziecka bliska osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Mówmy szczerze „nie wiem”. „Ile to będzie trwało?”, „Czy wszyscy zachorujemy?”. Takie pytania mogą szokować, złościć.

Po pierwsze, zachęcamy do tego, by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Szczerość buduje zaufanie.

Na ten trudny dla nas wszystkich czas proponujemy  portal bajkowisko.pl zawierający bajki terapeutyczne.

Ponadto zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego webimaru organizowanego przez Uniwersytet SWPS, który odbędzie sie 20 marca w godzinach 18.00–19.00.  Temat  “Koronawirus: jak rozmawiać z dziećmi i wspierać je w tym czasie?

Link:do webinaru: https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/403-webinarium/21380-koronawirus-jak-rozmawiac-z-dziecmi-i-wspierac-je-w-tym-czasie-webinar - znajduje się też tutaj formularz zgłoszeniowy do wypełnienia i inne informacje (najlepiej zrobić to jeszcze dziś).

Pedagodzy szkolni Bernarda Brzozowska i  Agata Tęcza- Tuszakowska