Materiały do matematyki i informatyki nauczanych dwujęzycznie.

Klasa siódma hiszpańska

Zdjęcie klasowe 7b w barwach Hiszpanii wykonane 6 września 2018 wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Chocianowicz oraz nauczycielkami uczącymi po hiszpańsku - Marią Sadłoń i Katarzyną Zając.

k 01

Uczniowie klasy 7b z temperamentem hiszpańskim.

k 2

Carnaval de Santa Cruz de Tenerife

Reprezentacja klasy 7c - dziesięć uczennic w dniu 10 stycznia wzięła udział w III Międzyszkolnym h07Konkursie o Hiszpanii organizowanym przez PG10 w Opolu. W tym roku konkurs dotyczył idiomów hiszpańskich. Uczestnicy konkursu przygotowali własnoręcznie ilustracje graficzne wybranych idiomów oraz rozwiązywali quiz wiedzy z idiomów. Ponadto konkurs odbywał się w rytmach Karnawału w Santa Cruz de Tenerife. Nie zabrakło żartów, muzyki, salsy i pięknych piosenek. Zarówno gospodarze spotkania jak i uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością w swoich kreacjach karnawałowych. Zgodnie z tradycja karnawału na Teneryfie nie obyło się bez wyboru królowej karnawału, w naszym przypadku uczniowie wybierali el Rey del Carnaval.

Dziewczęta z klasy 7c doskonale przygotowały się z idiomów, nie zabrakło im inwencji w ich prezentowaniu jak i kreatywności w charakteryzacjach karnawałowych. A co najważnijesze, wszyscy się doskonale bawili i była to niezapomniana lekcja kultury o Hiszpanii z klasą 3c "Dziesiątki".

Galeria zdjęć ze spotkania

Przedstawienie "Navidad en España"

h03
Klasa 7c hiszpańska w dniu 16 grudnia 2017r. wystąpiła z przedstawieniem opowiadającym o świętach Bożego Narodzenia w Hiszpanii, na Uniwersytecie Opolskim w ramach Akademii Młodego Poligloty. Przedstawienie oglądnęło 50 dzieci w wieku 9-12 lat. Mali widzowie ocenili siódmoklasistów bardzo wysoko - w ankietach wystawili im same celujące i bardzo dobre oceny.

Galeria zdjęć

W dniu 18 grudnia uczniowie klasy 7c powtółrzyli przedstawienie dla uczniów klasy 6b. Podczas spotkania uczniowie klasy siódmej opowiedzieli swoim kolegom o klasie dwujęzycznej. Była również wielka loteria na wzór najważniejszej loterii przedświątecznej w Hiszpanii "El Gordo".

Film krótkometrażowy po hiszpańsku

h05
Uczennice klasy 7c - Natasza Wojnarowska, Sonia Rup i Karolina Piątek w ramach zajęć z informatyki po hiszpańsku nakręciły wesoły filmik o tapas i innych zwyczajach w Hiszpanii.

Zapraszamy do oglądnięcia cortometraje pod tytułem  Vamos a cocinar

Día de los Muertos

h01Dia de los Muertos 27 października klasa 7c hiszpańska uczestniczyła w już drugiej lekcji kultury hiszpańskiej, którą przygotowała klasa 3c z PG10 w Opolu w ramach współpracy klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim w obu szkołach. Tym razem klasa 3cPG przedstawiła "Día de los Muertos" czyli Radośnie obchodzone w Meksyku Święto Zmarłych, które zostało wpisane na niematerialną listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali film animowany, prezentację połączoną z krótkim przedstawieniem. Ponadto młodsi koledzy mieli okazję nauczyć się nowej piosenki po hiszpańsku pt. "Los esqueletos" oraz posłuchać pięknej ballady pt. "Mil años más" w wykonaniu Julii Smulskiej z 2c. Wszystko odbywało się w odpowiedniej scenerii "Día de los Muertos" oraz z pomysłowymi charakteryzacjami uczniów klas 3c oraz 2c, co zostało docenione przez jury siódmoklasistów, którzy w konkursie na najoryginalniejsze przebranie wybrało 10 finalistów, a następnie laureatkę konkursu - Liwię Eliasz z klasy 3c. Podczas spotkania siódmoklasiści mieli okazję porozmawiać w gimnazjalistami o klasie dwujęzycznej hiszpańskiej i możliwościach jakie te klasa stwarza uczniom. Najbardziej podobały im się opowieści o wyjazdach klasowych do Hiszpanii.

Galeria ze spotkania

Día de la Hispanidad

h02
17 października 2017 roku o godzinie 16.00 w obecności rodziców odbyła się inauguracja klasy 7c - dwujęzycznej z językiem hiszpańskim Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Królowej Jadwigi w Opolu.

Uroczystość połączona była z obchodami Día de la Hispanidad, czyli Dnia Hiszpańskości, obchodzonego jako święto narodowe w ponad dwudziestu państwach. Jest to wspólne święto krajów hiszpańskojęzycznych oraz tych krajów, które z Hiszpanią dzielą szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, czyli święto 500 milionów ludzi żyjących na wszystkich kontynentach.

Honorowym gościem tego spotkania był Pan Radca ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Warszawie – Pan Joaquín Támara Espot.

Akademię przygotowali wspólnie uczniowie klasy 7c oraz uczniowie klasy dwujęzycznej 3c Publicznego Gimnazjum Nr 10 w Opolu, którzy skutecznie wprowadzili młodszych kolegów w klimaty języka i kultury krajów hiszpańskojęzycznych.

Galeria zdjęć.

Artykuł w NTO