1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

¡Feliz Día de los Muertos!

Uczniowie klasy 7b poznawali tradycje meksykańskie związane z obchodem Dnia Zmarłych. Jak naprawdę wygląda Día de los muertos? I dlaczego tak różni się od znanych nam europejskich tradycji? Żeby odpowiedzieć na te pytania uczniowie wraz z panią Marią Sadłoń odbyli podróż w czasie, by zagłębić się w historię i dowiedzieć się, skąd tak naprawdę wywodzi się to święto. Było kolorowo i odświetnie, tak jak Meksyku, klasę przystojono ołtarzem pełnym kwiatów, kolorowych świeczek i owoców. Nie zabrakło cukrowych czaszek, tańczących kościotrupów, kostuchy w sombrero.

 gazetka 01   gazetka 02

Clase de español

W dniu 25 października gościnnie przeprowadziła lekcje języka hiszpańskiego w klasie VIIIc i VIIb pani Laura Miera Ruíz, nauczycielka ELE, geografii i historii, która w tym roku szkolnym przyjechała do Opola prosto z Hiszpanii i uczy w "dwójce" w sekcji dwujęzycznej. Pani Laura przeprowadziła lekcję na temat czasowników nieregularnych w ciekawej formie - gry w statki. Ponadto uczniowie mieli okazję przeprowadzić z panią Laurą wywiad oczywiście w języku hiszpańskim. Pani Laura opowiedziała o swoich wcześniejszych doświadczeniach w nauczaniu hiszpańskiego obcokrajowców, opowiedziała o swoim rodzinnym mieście Alicante i o ciekawych tradycyjnych świętach obchodzonych w tym regionie. Wspomniała również o swoich pasjach.

l 01  l 02  l 03

El Día de la Hispanidad

W tym roku "Día de la Hispanidad" obchodziły wspólnie klasy dwujęzyczne w Opolu, czyli uczniowie klas VIIb i VIIIc PSP15, klasy 1J PLOII oraz 3c PG10 pod opieką pań nauczycielek: Marii Sadloń, Katarzyny Zając H 33oraz Anny Andrzejewskiej, Agnieszki Bączkowskiej i Laury Miera-Ruíz. Gospodarzem spotkania była klasa 1J "Dwójki", która przygotowała między innymi układ taneczny do La Gozadera - Gente De Zona. Uczniowie PSP15 zaprosili wszystkich do teatru w niesamowitą podróż po Hiszpanii i po niektórych krajach hiszpańskojęzycznych. Całość prowadził obecny Król Hiszpanii Felipe VI  oraz Królowa Izabela Kastylijska. Ponieważ obchodziliśmy Dzień Odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, i on zaszczycił swoja obecnością. Nie zabrakło również innych słynnych postaci hiszpańskich i hispanoamerykańskich. Poznaliśmy Don Kichota, Zorro, Pabla Picasso, Julio i Enrique Iglesias, Fridę oraz wiele innych wspaniałych osobistości. Ponadto klasa siódma zaśpiewała nasz ulubiony szlagier Alvaro Solera pt. "Sofia". Natomiast uczniowie PG10 zaśpiewali piosenkę pt. "Perdoname" oczywiście ze wspaniałą choreografią taneczną.. Były również występy solistek, zaśpiewały: Julia Smulska utwór z filmu „Coco” pt. „La Bikina”, Sonia Rup piosenkę A. Solera pt. "Volar" oraz w roli Shakiry wystąpiła Julia Röhrichi zaśpiewała przebój „Waka Waka”.

Honorowym gościem spotkania była iberystka, blogerka, vlogerka i tancerka z Wrocławia, pani Kaja Sadowska, która dla naszych uczniów przygotowała bardzo energetyczne warsztaty taneczne. Podczas wywiadu z panią Kają okazało się, że jest pasjonatką języków obcych, oprócz znajomości hiszpańskiego biegle posługuje się językiem angielskim, włoskim, francuskim, a także chińskim i koreańskim.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w interesujących warsztatach językowych z panią Laurą Miera Ruíz, nauczycielem natywnym, oraz z panią Anną Andrzejewską, nauczycielką literatury i języka hiszpańskiego. Uczniowie PSP15 mieli okazję bliżej poznać uczniów sekcji dwujęzycznej "dwójki', którzy opowiedzieli im o swojej klasie i o możliwościach jakie daje nauka języka hiszpańskiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Rok szkolny 2018/2019

Materiały do matematyki i informatyki nauczanych dwujęzycznie.

Klasa siódma hiszpańska

Zdjęcie klasowe 7b w barwach Hiszpanii wykonane 6 września 2018 wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Chocianowicz oraz nauczycielkami uczącymi po hiszpańsku - Marią Sadłoń i Katarzyną Zając.

k 01

Uczniowie klasy 7b z temperamentem hiszpańskim.

k 2

Archiwum

Rok szkolny 2017/2018

Carnaval de Santa Cruz de Tenerife

Reprezentacja klasy 7c - dziesięć uczennic w dniu 10 stycznia wzięła udział w III Międzyszkolnym h07Konkursie o Hiszpanii organizowanym przez PG10 w Opolu. W tym roku konkurs dotyczył idiomów hiszpańskich. Uczestnicy konkursu przygotowali własnoręcznie ilustracje graficzne wybranych idiomów oraz rozwiązywali quiz wiedzy z idiomów. Ponadto konkurs odbywał się w rytmach Karnawału w Santa Cruz de Tenerife. Nie zabrakło żartów, muzyki, salsy i pięknych piosenek. Zarówno gospodarze spotkania jak i uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością w swoich kreacjach karnawałowych. Zgodnie z tradycja karnawału na Teneryfie nie obyło się bez wyboru królowej karnawału, w naszym przypadku uczniowie wybierali el Rey del Carnaval.

Dziewczęta z klasy 7c doskonale przygotowały się z idiomów, nie zabrakło im inwencji w ich prezentowaniu jak i kreatywności w charakteryzacjach karnawałowych. A co najważnijesze, wszyscy się doskonale bawili i była to niezapomniana lekcja kultury o Hiszpanii z klasą 3c "Dziesiątki".

Galeria zdjęć ze spotkania

Przedstawienie "Navidad en España"

            h03
Klasa 7c hiszpańska w dniu 16 grudnia 2017r. wystąpiła z przedstawieniem opowiadającym o świętach Bożego Narodzenia w Hiszpanii, na Uniwersytecie Opolskim w ramach Akademii Młodego Poligloty. Przedstawienie oglądnęło 50 dzieci w wieku 9-12 lat. Mali widzowie ocenili siódmoklasistów bardzo wysoko - w ankietach wystawili im same celujące i bardzo dobre oceny.

Galeria zdjęć

             W dniu 18 grudnia uczniowie klasy 7c powtółrzyli przedstawienie dla uczniów klasy 6b. Podczas spotkania uczniowie klasy siódmej opowiedzieli swoim kolegom o klasie dwujęzycznej. Była również wielka loteria na wzór najważniejszej loterii przedświątecznej w Hiszpanii "El Gordo".

 

Film krótkometrażowy po hiszpańsku

           h05
Uczennice klasy 7c - Natasza Wojnarowska, Sonia Rup i Karolina Piątek w ramach zajęć z informatyki po hiszpańsku nakręciły wesoły filmik o tapas i innych zwyczajach w Hiszpanii.

Zapraszamy do oglądnięcia cortometraje pod tytułem  Vamos a cocinar

 

 

Día de los Muertos

 
                 h01Dia de los Muertos 27 października klasa 7c hiszpańska uczestniczyła w już drugiej lekcji kultury hiszpańskiej, którą przygotowała klasa 3c z PG10 w Opolu w ramach współpracy klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim w obu szkołach. Tym razem klasa 3cPG przedstawiła "Día de los Muertos" czyli Radośnie obchodzone w Meksyku Święto Zmarłych, które zostało wpisane na niematerialną listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali film animowany, prezentację połączoną z krótkim przedstawieniem. Ponadto młodsi koledzy mieli okazję nauczyć się nowej piosenki po hiszpańsku pt. "Los esqueletos" oraz posłuchać pięknej ballady pt. "Mil años más" w wykonaniu Julii Smulskiej z 2c. Wszystko odbywało się w odpowiedniej scenerii "Día de los Muertos" oraz z pomysłowymi charakteryzacjami uczniów klas 3c oraz 2c, co zostało docenione przez jury siódmoklasistów, którzy w konkursie na najoryginalniejsze przebranie wybrało 10 finalistów, a następnie laureatkę konkursu - Liwię Eliasz z klasy 3c. Podczas spotkania siódmoklasiści mieli okazję porozmawiać w gimnazjalistami o klasie dwujęzycznej hiszpańskiej i możliwościach jakie te klasa stwarza uczniom. Najbardziej podobały im się opowieści o wyjazdach klasowych do Hiszpanii.

Galeria ze spotkania

800 lat opola

Nasze sukcesy

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad