„Nie ma dzieci, są ludzie”.
 J. Korczak

Jak niemal co roku obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konwencji praw dziecka. Jest to niezwykle ważny dokument, który został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 20. listopada 1989 roku, a do tej pory ratyfikowało go ponad 190 krajów. Co ciekawe inicjatorem prac nad tym aktem prawnym była Polska.

W wyrazie solidarności z dziećmi z całego świata 20.listopada przyszliśmy ubrani na niebiesko i dołączyliśmy do obchodów tego wspaniałego dnia wraz z UNICEF – organizacją zajmującą niesieniem pomocy dzieciom na całym świecie. Tego dnia na lekcjach wychowawczych i przedmiotowych rozmawialiśmy o prawach, jakie przysługują wszystkim dzieciom, a podczas jednej z lekcji „najbardziej niebieskie klasy” udały się na salę gimnastyczną, aby ułożyć wielkie niebieskie serce.

W tym przypadku bezkonkurencyjna okazała się klasa 1b, która wygrała słodki upominek. Serdecznie gratulujemy!

Na pierwszym piętrze powstał także punkt konsultacyjny Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia i Samorządu Uczniowskiego, w którym mogliśmy dopytać o nasze prawa i poczęstować się „czymś słodkim”.

Mając na uwadze fakt, że rozmowy na temat praw dziecka są niezwykle potrzebne nie tylko w szkole, postanowiliśmy wyjść do społeczności lokalnej. Zaopatrzeni w łakocie i przygotowane wcześniej ulotki, odwiedziliśmy pobliskie miejsca pracy i przystanki autobusowe. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym przyjęciem.

Mamy nadzieję, że w ten sposób udało nam się zwrócić uwagę na ten niezwykle istotny temat.